On-line Challenge: 11 tipů, jak efektivně studovat z domova

Studovat z domova je challenge, ale nejsi sám, pro koho to je výzva. Kromě některých zjevných výhod, které on-line studium přináší (ušetříš čas strávený cestováním, nemusíš v dešti chodit do školy a nic ti nebrání dopřát si u semináře kávu nebo dobrou snídani), je on-line studium v mnoha aspektech náročnější, zejména na disciplínu. Jedna z definic disciplíny je “oddálené potěšení”. Proto začni učení s myšlenkou na konec – motivuj se tím, že budeš mít více času na to, na co chceš mít skutečně čas, nebudeš prodlužovat a pravděpodobně dokončíš studium, které jsi začal, a to ti pomůže při zaměstnání v oblasti, která tě zajímá. Inspiruj se 11 tipy, jak z on-line studia vytěžit maximum a být efektivní.

1. Získej z on-line přednášek maximum: buď aktivní

Být pasivním pozorovatelem při on-line přednáškách a cvikách je možná lákavé, ale polož si otázku, jestli tak z přednášky vůbec něco máš. Pokud ti některé přednášky i tak “nic nedávají” (i to se někdy stává), můžeš se jednoduše soustředit ty, které jsou přínosné, z těch vytěžit maximum a ostatní studovat samostatně. Aktivní zapojení při on-line přednášce může být příležitostí položit profesorovi relevantní otázku, zeptat se na doporučenou literaturu nebo diskutovat. U těžších předmětů může být výhodou vytisknout si otázky ke zkoušce už na začátku semestru a během přednášky si už začít zpracovávat kvalitní materiály ke zkoušce. Nic ti nebrání doplňovat si poznámky kopírovaním z jiných on-line zdrojů, pokud jsou pro tebe srozumitelnější. Dělej si poznámky, i když bys nejraději jen poslouchal a měl puštěný zvuk jen jako background. Při psaní se zapojují v mozku další centra, která ti pomáhají zapamatovat si látku. Pokud něčemu nerozumíš, zkus najít příležitost, jak položit otázku učiteli nebo spolužákům, dokud to máš v paměti. Možná právě svojí otázkou pomůžeš i dalším ve tvé skupině, kteří jen neměli odvahu zeptat se, a učitelé to často ocení (a pravděpodobně se jim bude také lépe učit studenty, kteří nejsou pasivní).

2. Najdi si (nebo založ) studijní skupinu “na míru”

Pomohlo by ti, kdyby ti něco vysvětlil spolužák? Můžeš iniciovat založení studijní skupiny pro svůj ročník nebo kruh anebo jen s několika spolužáky v on-line prostoru. Zkontaktuj se se spolužáky a vymyslete formu, která vyhovuje většině zájemců – posloužit může tajná facebooková skupina, Zoom video chat atd. Získáte prostor, kde diskutovat a probírat, co je těžké pochopit, jak kdo pochopil zadání projektu, kdy je jaký dead-line atd. Je to mimo jiné příležitost více poznat spolužáky v době, kdy se nemůžete vidět face to face. Podobné skupiny spolužáků navíc umožňují sdílet kvalitní studijní materiály s dalšími, a to může motivovat ostatní, aby se s tebou podělili o další. Existují také skupiny na internetu, kam se můžeš připojit na dobu, kdy se plánuješ učit, někdy je možnost na začátku napsat nebo říct ostatním, co chceš v té době stihnout, a na konci se spojit a vyhodnotit, co jsi skutečně udělal – to je velká motivace. Díky takovým skupinám někteří dopsali diplomku nebo stihli přípravu na zkoušky (fungují mezinárodní skupiny a vznikají stále nové možnosti).

3. Vyhledávej kvalitní on-line zdroje – využij sdílené materiály světových univerzit

Prozkoumej možnosti on-line výpůjček ebooků na tvé univerzitě či v jiných knihovnách. Vyhledávej na internetu kvalitní zdroje k tomu, co právě potřebuješ pochopit – možná budeš překvapený, kolik dalších studijních zdrojů najdeš na různá témata a předměty (zejména v angličtině) od jiných univerzit nebo další zdroje od autora, který napsal knihu, ze které čerpá tvůj profesor. Mnohdy najdeš podrobněji a lépe graficky zpracované materiály. Dokonce i kvalitně vypracovaná diplomka může být zajímavým zdrojem pro další literaturu nebo ti může pomoci lépe pochopit konkrétní problematiku. Ale vždy si nejprve prověř kvalitu zdrojů podle autorů, aktuálnosti a konceptu, který vyžaduje tvoje fakulta. Zajímavé výsledky můžeš najít pomocí prohlížeče při různých formulacích tématu zejména v angličtině (např. “hledané téma” + pdf či “konkrétní autor”+pdf aj.). Na Google Scholar najdeš mnohé vědecké články, které můžeš filtrovat podle univerzit, klíčových slov atd. Pokud potřebuješ konkrétní odbornou knihu a knihovna neumožňuje zapůjčení ebooku, často najdeš většinu textu například přes Google Books, jen je třeba hledat vytrvale a obvykle není možný klasický tisk.

4. Dopřej si kvalitní odpočinek

Kvalitní odpočinek nic nenahradí. Pomůže ti mj. eliminovat prokrastinaci. Dobrý spánek je klíčový pro správné fungování paměti, což je u studia stěžejní věc. Zkus se “přenastavit” na pravidelný denní (a studijní) režim, který ti bude vyhovovat (možná zjistíš, že 9 hodin spánku po půlnoci tě občerství méně než sedm hodin, když jdeš spát v jedenáct – mnozí mají tuto zkušenost). Při pravidelném režimu a dostatečnému odpočinku budeš mnohem efektivnější při studiu, bude ti stačit méně času a dřiny na vytvoření paměťových stop, získáš schopnost lépe se soustředit a budeš mít pravděpodobně menší těžkosti s ranním vstáváním (pokud pravidelně dvakrát oddaluješ budík na mobilu, je to rada právě pro tebe).

5. Rozděl si čas na kratší úseky

Pokud si řekneš, že teď potřebuješ čtyři hodiny pracovat na seminárce, pravděpodobně strávíš hodinu prokrastinací. Proč? Ta představa je tak děsivá (alespoň pro mě), že se podvědomě snažíš této práci vyhnout. Pomůže ti pracovat v krátkých časových úsecích, například 3x 20 min – nastavovat si budík a odměnit se mezitím vždy 5 minutami odpočinku nebo pohybu. Na tomto principu je založená metoda Pomodoro. Po hodině a půl si můžeš dát například 30 minut volna. Zkus těchto 30 minut „nezabít“ na sociální síti, budeš potom ještě unavenější (nebo máte opačnou zkušenost?). Můžeš jít na čerstvý vzduch, zacvičit si, zavolat kamarádovi nebo si připravit něco dobrého na oběd.

6. Nepodceň plánování

Když nepodceníš plánování semestru, mnohokrát se ti to vrátí. Zjišťuješ většinou týden před zkouškovým, že ti „ujel vlak“? Při on-line studiu je to dokonce mnohem větší riziko. Zaznač si do kalendáře dead-liny projektů a seminárek, začátek „zápočťáku“, zkouškového a rozplánuj si projekty a zkouškové otázky podle důležitosti. Na které zkoušky se potřebuješ nejlépe připravit? Zjisti si info od vyšších ročníků a rozplánuj si podle toho, kolik času chceš věnovat přípravě na konkrétní zkoušky.

7. “Dress for success”

Zapomeň na pyžamo nebo oblečení „na doma“. Obleč si na práci do školy to, co rád nosíš do města, do školy a ještě přidej oblíbený šperk. Budeš se cítit úplně jinak. Nezapomeň o sebe pečovat, zvlášť dívky – dopřejte si vlasovou kúru či pleťovou masku, nenechte voňavku či rtěnku ležet na poličce. Budete se cítit dobře vy i vaše okolí doma :-).

8. Buď proaktivní a kreativní v budování přátelství

Chybí ti blízké vztahy s přáteli? Zavolej spolužákovi jako první, zajímej se, jak se má – můžeš svoje přátele obohatit tím, kým jsi. Nerozumíš něčemu v přednáškách nebo úkolech? Vezmi to jako příležitost podiskutovat se spolužákem a zeptat se ho zároveň, co řeší on a jak se mu daří. Možná mu to pomůžeš ještě více než tobě a je to skvělá příležitost budovat přátelství. Jsi zvyklý odpovídat jednoduše „dobře“ na otázku, jak se máš? Pokud chceš mít i hluboká přátelství, můžeš jít „s kůží na trh“ a jednomu nebo několika důvěryhodným lidem říct něco víc upřímně o tom, jak se máš. Je mnohem lepší mít dvě hluboká přátelství než sto povrchních vztahů a můžeš být tím, kdo udělá první krok. Vážíš si upřímnosti v přátelství? Staň se upřímným člověkem.

Zdroj: Archiv In-Life

Zavolej přátelům místo hodiny strávené na sociální síti. Pět minut “opravdového” rozhovoru ti dá více než třicet minut psaní na messengeru.

Pokud to situace dovolí a nejsi zrovna v nařízené karanténě, můžeš si domluvit setkání s kamarádem v roušce – zajeďte si na výlet, projděte se venku, dejte si společně oběd nebo si naplánujte movie night. Můžeš také iniciovat společnou aktivitu v rodině – zahrát si deskovky, uvaři pro blízké speciální večeři, společný film… Hledej příležitosti, jak budovat přátelství a přitom neohrozit okolí, a buď kreativní.

9. Ve zdravém těle zdravý duch

Možná se vyhýbáš sportu nebo pohybu a nebo se ti jednoduše nechce, protože se cítíš unavený. Častá příčina únavy je právě nedostatek pohybu. Začni s deseti minutami pohybu denně – může ti pomoct on-line cvičení nebo si zaplatit on-line skupinovou či individuální lekci – najdi si, co tě baví, můžeš vyzkoušet něco nového, jako je nový tanec, karate, Pilates atd. Buď kreativní. Můžeš si pustit také motivační videa od lidí, kteří se díky pravidelnému pohybu začali cítit mnohem lépe. Pohyb má navíc vliv na tvoji imunitu (celkem důležitá věc u pandemie), emocionální rozpoložení (vyplavují se endorfiny, které tvůj mozek nezbytně potřebuje), pomáhá u depresí, úzkostí, stimuluje různá mozková centra a je důležitou prevencí proti kardio-vaskulárním onemocněním.

10. Eliminuj vyrušení v jakékoli podobě

Nepořádek, notifikace na mobilu, neumyté nádobí nebo zapnuté wifi… To vše může tvoji práci a soustředění naprosto zničit. Autor metody Mít vše hotovo (Getting things done) David Allen má motto “vše z hlavy ven”. Napiš si do aplikace nebo na papírový “to do list” vše, co držíš v hlavě (úkoly, nákup, telefonát, zkouška, pošta atd.) – krátkodobě i dlouhodobě, aby tvoje mysl byla co nejméně rušená tím, že neustále “přepíná” mezi tím, na co nechce zapomenout, a úkolem, na kterém právě pracuješ. To ti umožní získat mnohem hlubší úroveň soustředění na práci tady a teď, méně stresu a díky tomu být efektivnější.

11. Nezapomeň na stravu pro duši

Jaký to má všechno smysl? Proč vlastně studuju? Proč jsem vlastně tady?


To jsou všechno důležité otázky. Osobně jsem na střední škole navázala vztah s Bohem skrze Ježíše a právě Bůh je pro mě tím, kdo mi dává sílu a smysl do všeho, co dělám. Začínám den většinou tím, že si přečtu nějaký žalm nebo úsek z Bible a přemýšlím nad tím, jaký dobrý, mocný a blízký je Bůh a dává mi to úplně jinou perspektivu na to, co mám ten den dělat.

PeN

Nezapomeň se pravidelně motivovat (a nejen sebe, i spolužáky) a také se odměň za dokončené věci. Máš další tipy, které se ti při on-line studiu osvědčily? Sdílej je s ostatními v komentářích. Hodně vytrvalosti!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s