Inspirace – Jak na cizí jazyky 2. díl. Praktické tipy od Teri

Další tipy Jak na jazyky jsou tady! Prní díl je zde. Teri se teď věnuje nejvíce angličtině, nyní v rámci doktorátu na Masarykově univerzitě v Brně, a má pro nás zase nové a některé i nevšední tipy. Nebo jste už vyzkoušeli třeba jazykové dny na bytě?

integrity life guys

4. REGULARITY FIRST

Většina z nás se čas od času pro něco rychle nadchne – zvlášť po skvělé motivaci – ať už nás někdo (případně něco) vystraší, nebo naopak povzbudí naučit se cizí jazyk. Ale jen málokdo má vytrvalost pokračovat v tom i po pár týdnech. Jenže pravidelnost je přesně to, co nás posunuje. Když si tedy konečně uděláte dvouhodinovku učení, nenaplánujte si další takovou za měsíc, „protože dřív nemám na tak dlouhé učení čas“.

Pět minut každý den (nebo každý druhý) udělá s vašimi schopnostmi mnohem víc než několik hodin jednou za čas.

Skvělé je si na takové „doučování“ zvyknout před nebo po konkrétní činnosti. A navíc, jakmile si na to zvyknete jako na rutinu (ať už po cestě do školy, na záchodě, před spaním…), nebudete se muset tolik přemlouvat, připomínat si to a motivovat se do toho – jednoduše se to stane nedílnou součástí vašeho života jako čištění zubů (doufejme).

discipline integrity life

5. DO WHAT YOU WANNA DO

Je skvělé umět mluvit, psát, číst i rozumět mluvenému slovu přibližně na stejné úrovni, o tom žádná. Ale přemýšlejme, k čemu ten konkrétní jazyk chceme používat. Jestliže studujete diplomacii a většina vaší francouzštiny bude v mluveném projevu, soustřeďte se na mluvenou prezentaci v jazyce; jestliže jste budoucí molekulární biolog a s největší pravděpodobností budete angličtinu používat hlavně ke čtení článků a psaní svých vlastních, zabývejte se hlavně čtením a psaním; jestliže… no, už asi máte představu. Nechci tím říci, ať neděláte nic jiného, ale opět:

Jazyk je nástroj. Nástroj pro vás, pro to, co s ním hodláte provádět. Bohužel nás většinou školský systém přesvědčí, že je tu určitý „program“, který musíme následovat a plnit, jestliže chceme mít jakési oprávnění jazyk používat. Ale tak to není.

Přemýšlejte nad tím, co se učíte: „Je to pro mě důležité? Využiju někdy toto slovíčko/ gramatiku/ psaný útvar?“ A pak se soustřeďte na to, co potřebujete, ne na to, co nevyužijete.

integrity life students.jpg

6. WHAT TO DO…

Dneska už existuje tolik různých metod, způsobů a triků, jak se učit jazyk, že se jejich vyjmenovávání zdá jako nošení dříví do lesa, ale pár z nich přeci jen zmíním:

Předmět na jiné fakultě místo placených kurzů

O tom, že může být super využít služeb jazykovky či soukromého doučování, mají přehled snad všichni studenti. Zkusili jste už ale popřemýšlet o tom, že na výškách nabízejí (většinou především filozofická a pedagogická fakulta) předměty s výukou jazyků? Nevýhoda je, že můžete „propadnout“ a nikdo na vás nebude čekat, výhoda je, že tato nabídka je zadarmo a vyučující jsou většinou nadšení, když objeví studenty, kteří mají o jazyk skutečný zájem.

Language exchange meetings

V univerzitních městech teď narůstá počet různých večerů „výměn jazyků“, erasmáckých/cizineckých klubů či prostě anglických konverzací (jednu z nich nabízí v některých městech i InLife). Využijte přátelské, často velmi uvolněné atmosféry i možnosti určovat témata hovorů a poznat cizí kultury a zajděte se podívat na některou z nich. Kdoví, třeba tam najdete i nové přátele!

Jazykové dny na bytě

Jestliže bydlíte s někým, kdo vaši touhu po nových jazycích sdílí, využijte toho a zapojte ho: vytvořte si jazykové dny na bytě, kdy se bude mluvit prostě pouze anglicky/německy/francouzsky/španělsky…

Je to větší zábava, než se zdá, a může vás to opravdu donutit mluvit oním jazykem, zvlášť jestli jste zvyklí se svým spolubydlícím běžně komunikovat. A navíc – tím, že jste na to dva, pohlídáte se, že se skutečně vyjadřujete pouze v cizím jazyce.

integrity life girls

Videa

Kdo by se nerad díval na videa (a filmy)? A na youtube jsou u spousty z nich anglické titulky.

Brigáda

Jednou z nejjednodušších metod, jak se jazyk naučit (nebo spíš jak ho procvičovat), je najít si brigádu nebo práci, kde je vyžadován. V práci si totiž nemůžete říct, že „to dnes vynechám“, nebo mlčet a doufat, že to druhá strana pochopí. V práci se musíte tak jako tak vyjádřit. A hlavně, nejde o vaší dobrou vůli, ale o to, za co jste hodnoceni a placeni. A pak je skutečně cílem dorozumět se a mluvit (psát)!

7. BE PATIENT

Ano, končíme skutečně tím asi nejdůležitějším: buďme trpěliví – trpěliví sami se sebou. Samozřejmě, že si vše nepamatujeme hned napoprvé. Samozřejmě, že se nám někdy zdá, že naše úroveň od střední pořád jen upadá a že zřejmě už nic nemá cenu ani zkoušet… Ale tak to vždy s učením je. Máme v hlavě už spoustu vědomostí, a tak se tam ty nové tak nějak nechtějí vejít – a mnohem snadněji si pamatujeme hlouposti, které nás nijak neobohatí (například pořadí mrtvol v Game of Thrones), než vědomosti, které bychom využili. Kdyby nám potíže, které máme, líčil náš kamarád, bylo by jednoduché a přirozené mu říct: „To je jasné, jde to těžko, ale vydrž.“ A tak to říkejme i sami sobě:

Jde to těžko, ale vydrž.

A jak na to jdeš ty?
Co ti funguje? Anebo naopak nefunguje…?
Neváhej a poděl se s ostatními v komentářích!

Teri


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s