Jak na diplomku

Čeká tě letos diplomka? Inspiruj se pár tipy od Integrity Life!

Psaní diplomky není náročné jen pro tebe, ale taky pro všechny okolo. Tady je několik tipů, které ti můžou pomoct.

integrity life tri studenti

Nepodceň plánování. Udělat si v kalendáři plán ti sice zabere i hodinu času, ale tahle investice se ti mnohokrát vrátí. Rozvrhni si, do kdy chceš mít kolik stránek (nech si rezervu), kdy si dáš volno a domluv si konzultaci s vedoucím (deadliny pomáhají).

Změň prostředí. Běž psát do kavárny, ven, do knihovny… Doma nebo na koleji tě rozptyluje tisíc věcí, ať už je to nepořádek na pokoji nebo party na chodbě.

Dělej si pauzy! Když pracuješ, buď efektivní a neotvírej u toho jiná okna. Pracuj i odpočívej naplno. Omez si v nastavení počítače určitý čas, který můžeš být na sociálních sítích, vypni si messenger, případně wifi (i na mobilu), ať tě co nejméně věcí rozptyluje.

Motivuj se. 
Připomínej si stále, proč ji chceš dopsat v termínu. Nechceš přece prodlužovat studium a trávit nad psaním diplomky další měsíce. Když ji odevzdáš včas, ušetří ti to spoustu času a energie. Připomínej si taky, od jakého data si konečně odpočineš.

Každý den pár stránek. Potřebuješ 70 stránek? Když budeš psát průměrně 2 stránky denně jen 4 dny v týdnu, za dva měsíce máš délku splněnou. Počítej s tím, že ne všechny dny budeš schopný něco napsat. Někdy potřebuješ úplně vypnout.

Zálohuj! Může ti kleknout počítač, a přitom zkopírovat si dosavadní práci na exterák nebo si ji jednoduše poslat na mail zabere jen pár vteřin.

Choď ven a sportuj! Ještě jsi nezačal s během? Jedinečný čas to napravit! Když budeš celý den zavřený doma a bez pohybu, budeš mnohem více unavený a neefektivní. Navíc to bude náročné na psychiku nejen pro tebe, ale i tvé okolí.

Není nad dobrého kámoše… Popros někoho, ať se tě pravidelně ptá, kolik jsi toho napsal (já vím – rodina to dělá i bez požádání – ale to je něco jiného). Už jen vědomí toho, že se tě zeptá, tě může “nakopnout”.

Co tě osloví, opiš si HNED. Když děláš prvotní průlet články a knihami o tématu, hned si opisuj všechny věty, které bys mohl v diplomce použít. Nenechávej to tak, že se k nim vrátíš později. Mezitím můžeš zapomenout, co jsi kde našel, a zbytečně nad tím strávíš dvojnásobek času. (Je jen otázkou času, kdy přestaneš stíhat.)

Neřeš citace na poslední chvíli. Včas si zkontroluj správné znění citací, jaké chce tvoje fakulta, aby ses nemusel vracet. Pro sebe si můžeš psát i číslo stránky. Může ti to ušetřit hodně času, když budeš v citacích něco měnit nebo přidávat.

Formátování ti může zabrat i dva dny (podle technické náročnosti a tvé šikovnosti). Vyplatí se formátovat už v průběhu. Bude se ti líp pracovat. Např. když máš naformátované nadpisy, jednoduše si průběžně generuješ obsah a může tě povzbudit, kolik toho už máš! Anebo si nech větší rezervu před termínem. Používej techniku naplno. Třeba funkce „find – replace“ ve wordu najde i drobnosti jako jsou dvě mezery nebo dvě tečky po sobě. Před svázáním si ještě vytiskni celou práci a přečti na papíře. Budeš překvapený, kolik chyb jsi na obrazovce přehlédl.

Odměňuj se. Dopředu si řekni, jak se odměníš, až napíšeš to, co ten den potřebuješ. Udělej si dobré jídlo nebo si zajdi na koncert.

integrity life studentky restaurace.jpg

Klidně přidej do komentů tipy, které pomohly zase tobě, a inspiruj ostatní!


3 thoughts on “Jak na diplomku

  1. Za sebe určitě doporučuju investovat už od počátku dostatek času do praktické části práce. Pokud to tedy typ práce umožňuje. Teorii jsem sepsala relativně rychle, ale sběr dat mi dal zabrat a musela jsem prodlužovat. A rozhodně hlasuju za průběžné odměňování se 😀 Celkově super tipy!! Škoda že jsem některé nevěděla dřív..

    Liked by 1 person

  2. skvělý článek! a dobré tipy – opravdu fungují univerzálně 🙂 díky moc za to!
    jinak k psaní diplomky ještě: myslím, že klíčové je si sepsat tzv. thesis statement neboli argument, kde je v jedné větě/souvětí shrnuta má diplomka. Je těžké to dát dohromady a hlavně proto, že by to nemělo být sumarizování až po dokončení diplomky, ale hned ještě než začnu psát, po předběžném výzkumu – ale fakt se to vyplatí, protože to pomůže vytvořit výzkumné otázky, dá vám to tak předběžnou strukturu práce, pomůže se neodchylovat v průběhu psaní a hned v úvodu to vašemu čtenáři může krátce vysvětlit, o čem celá práce vlastně je 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s